Међународни дан музеја, 18. мај, обиљежава се од 1977. године на препоруку ICOM - a. На овај дан се настоје јавности презентовати достигнућа из претходног периода, те афирмисати музеје као јавне установе. Сваке године „Међународни дан музеја" се обиљежава активностима у склопу одређене теме, односно ICOM - ov Савјетодавни комитет предлаже тему за „Међународни дан музеја" .
Овогодишња „Ноћ музеја" у Републици Српској која се обиљежава 16. маја, носи назив „Музеји за одрживо друштво", а циљ је да истакне активну улогу музеја у подизању опште свијести друштва о толеранцији, озбиљним посљедицама досадашњег људског дјеловања и неопходности промјене његовог економског и социјалног модела.
У Музеју савремене умјетности Републике Српске (МСУ РС) поставком „Пригушена егзистенција: Савремена умјетничка сцена Србије", која је постављена прије неколико дана, започео је програм обиљежавања ове манифестације.
„Лабораторија свјетла" је назив централног визуелног догађаја у „Ноћи музеја", а односи се на дигитални видео - мапинг који ће бити пројектован на прочељу МСУ РС. Овај видео - мапинг резултат је јавног позива који је МСУ РС упутио у марту ове године свим визуелним умјетницима, дизајнерима карактера ликова, 3Д моделерима, аниматорима, стрип-цртачима и илустраторима да пошаљу своја рјешења за видео - мапинг. Изабрана рјешења обједињена су у велику цјелину, анимирана и, кроз везу са селектованим дјелима из фундуса МСУ РС, стављена у заједнички контекст".
За посјетиоце ће бити организована и наградна игра, а на платоу испред музеја наступиће бањалучки сасатав „Сопот". У Музеју Републике Српске програм ће почети садржајима намијењеним за најмлађе посјетиоце, а у драмском програму ће се представити „ОШ Бранко Ћопић" и „Медицинска школа" из Бањалуке. Посјетиоци ће имати прилику да погледају и археолошку поставку „Судар цивилизација /мјеста контаката", која је пројекат промоције археолошког наслијеђа у Европи.
Сања Пупац , координатор програма „Ноћи музеја" у Музеју РС, најавила је да ће бити одржана и плесна радионица „Градско коло", која је осмишљена да посјетиоци уз демонстраторе уче градске игре које су се крајем 19. и почетком 20. вијека изводиле на баловима. Манифестација која окупља преко 2 000 музеја у цијелој Европи специфична је и по томе што су врата музејских институција отворена до један час иза поноћи, а улаз је бесплатан.
|