Први прољећни дан прoславља се и као Свјетски дан шума. Шуме покривају трећину копнене површине планете Земље, биолошки су најразноврснији екосистеми и чине станиште за више од пола копнених врста животиња, биљака и инсеката. Шумама треба посветити велику пажњу јер су неопходне за природну равнотежу живота на земљи, а глобално су угрожене.
Овогодишња тема Свјетског дана шума је „Шуме и образовање", чиме се наглашава важност образовања на свим нивоима у постизању одрживог управљања шумама и очувању биодиверзитета.
Управо зато, важно је дјецу „од малих ногу" учити значају шума. Кроз едукативне програме и радионице о шумама у вртићима и школама, кроз игру и боравак у природи, дјеца од најранијег доба развијају свијест о важности очувања шума и усвајају позитивно понашање у природи.
У Републици Српској знање из шумарстких и еколошких наука стиче се кроз образовање у средњошколским и високошколским установама. У школској 2017/2018. години наставу средњих школа из области Шумарства и Екологије похађало је 838 ђака, док је на високошколским установама, на студијским програмима Шумарство и Екологија, студирaо 631 студент.
Главне поруке на Свјетски дана шума ове године су:
- Разумијевање наших шума и њихово очување кључно је за нашу будућност,
- Никада нисте превише млади да бисте почели да учите о дрвећу,
- Модерно и традиционално знање важни су за очување шума,
- Улагање у образовање из области шумарства може да промијени свијет на боље,
- Жене и мушкарци треба да имају једнак приступ образовању o шумама.
Погледајте видео (кликните на доњу слику:
|