На сједници Генералне скупштине Европске пољопривредне конфедерације 1971. године одлучено је да се први дан прољећа, 21. марта обиљежава као Свјетски дан шума. Касније је и УН-ова организација за храну и пољопривреду (ФАО) подржала ову идеју вјерујући како такав догађај може допринијети повећању свијести о очувању шума и шумских екосистема. Свјетски дан шума слави се већ 42 година, као подсјетник друштву на значај шума, апострофирајући бројне користи које имамо од шуме.
Шуме су најсложенији екосистем на Земљи, а специфичност им је да су обновљиво природно богатство. Оне штите земљиште од ерозије, повољно утичу на климу, режим вода, на принос у пољопривреди и развој туризма, на здравље и дужину људског живота.
Током протеклих 50 година у свјету је нестало је око половина оригиналних шумских екосистема, а најзначајнији узрок овоме је несистематично коришћење шумских ресурса.
У Републици Српској шуме (шумско земљиште и шуме) прекривају око 50% територије, од којих је 90% природних. Годишње се у шумама Републике Српске искористи мање од укупног годишњег прираста стабала, чиме се обезбјеђује будућност и одрживо господарење нашим шумама.
|