САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
Поводом ставова који се у посљедње вријеме могу чути у медијима, како ће се Пописом пољопривреде „спријечити бројне малверзације које постоје, прије свега та да се за подстицаје и субвценције пријављују људи који се уопште не баве овим послом", дужност Републичког завода за статистику, као носиоца пописних активност у Републици Српској, јесте да јавности укаже како Пописом пољопривреде није могуће стећи нити изгубити нека права.
Лични и други подаци прикупљени Пописом пољопривреде представљају службене статистичке податке и као такви они су тајни, те подлежу посебној заштити, која ће бити обезбијеђена у свим фазама реализације Пописа.
Податке ће користити искључиво Републички завод за статистику и објављиваће их само као збирне. Сви непосредни извршиоци Пописа дужни су да поступају у складу са Законом о статистици и да податке до којих долазе у току пописивања чувају као пословну тајну. Свака злоупотреба службених статистичких података повлачи прекршајну одговорност, у складу са Законом.
У пракси, то значи да се индвидуални пописни подаци не могу достављати другим институцијама, укључујући и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и самим тим неће моћи бити искоришћени за индивидуалне контроле и провјере фармера.
Дакле, улога Завода и сврха Пописа пољопривреде није провјера нити инспекцијска контрола пољопривредних газдинстава, него искључиво евиденција стања у пољопрвиреди.
Спровођење Пописа пољопривреде 2024. је неопходно како би се обезбиједио континуитет у прикупљању структурних података у области пољопривреде, омогућио свеобухватни, међународно упоредиви преглед структурних карактеристика пољопривреде Републике Српске, у циљу креирања одрживе аграрне политике и ради ажурирања оквира за спровођење редовних статистичких истраживања усклађених са међународним стандардима, која, заједно са Пописом, представљају окосницу система статистике пољопривреде.
Тачност одговора добијених у Попису пољопривреде 2024. допринијеће стицању сазнања у вези са реалним стањем у пољопривреди Републике Српске, чиме располажемо и шта нам је потребно. То је неопходан услов како би свако газдинство могло боље да планира пољопривредну производњу и стекне сазнања о томе у коју би пољопривредну грану требало инвестирати.
Комплетна средства за финансирање послова у вези са пописом пољопривреде у Републици Српској обезбиједиће се у буџету Републике Српске.
Европска комисија је кроз пројекат Подршке провођењу пописа пољопривреде у БиХ обезбиједила подршку од два милиона евра за експертску подршку статистичким институцијама у БиХ.
|