Свјетски дан књиге и ауторских права, 23. април 2014. | |
UNESCO, УН-ова организација за образовање, науку и културу, у више од стотину земаља прославља Свјетски дан књиге и ауторских права уз помоћ многобројних издавача, књижара, учитеља и стручњака за комуникације. Обиљежавајући Свјетски дан књиге и ауторских права, UNESCO жели сваког, а посебно младе, подстаћи на читање те подстицати издаваштво и заштиту интелектуалног власништва кроз заштиту ауторских права. Одлука о обиљежавању Свјетског дана књиге и ауторских права донесена је на Општој конференцији UNESCO-a одржаној у Паризу 1995. године.
UNESCO је 1948. године започео амбициозан програм из подручја превођења, а један од главних дијелова тог програма је Index Translationum, међународна библиографија превода која садржи податке из више од стотину земаља и омогућава увид у све податке о превођењу неког дјела.
23. април симболичан је датум у свјетској књижевности јер тога дана су 1616. године умрли Miguel de Cervantes и William Shakespeare, а родили су се писци попут Мориса Друона, К. Лакснеса, Владимира Набокова и Мануела Meхије Ваљеха. Сама замисао темељи се на каталонском обичају даровања руже за сваку продату књигу на дан Св. Јурија.
Сваке друге године UNESCO додјељује Награду за књижевност за дјецу и младе у служби толеранције, за дјела за младе која посдстичу узајамно разумјевање, утемељено на поштовању других народа и култура. На тај дан, у неким земљама књиге се продају по сниженој цијени, другдје се организују учестале промоције књига, трибине, округли столови или радионице за дјецу. Од 2001. године UNESCO бира и годишњу свјетску пријестоницу књиге, титулу којом су се до данас окитили Мадрид, Александрија, Њу Делхи, Антверпен, Монтреал, Торино и Богота.
Свјетски дан књиге и ауторских права у Републици Српској већ трећу годину обиљежава „Завод за уџбенике и наставна средства" Источно Сарајево. Бројним акцијама и попустима у књижарама, ове године је то по принципу на сваку купљену књигу купац бира једну на поклон из фонда издвојених књига за награде.
Први пут у Републици Српској, Завод за уџбенике и наставна средства ће организовати манифестацију „Ноћ књиге" у књижарама пет градова: Источно Сарајево, Бањалука, Добој, Бијељина и Требиње. Књижаре Завода симболично ће отворити своја врата у 22 часа и бити на располагању грађанима до један сат након поноћи. У свакој од књижара се планира промоција и дружење аутора са читаоцима уз потписивање књига, а предвиђене су премијерне промоције пет нових романа из Републике Српске и једне нове збирке поезије. Догађаје прати и специјална емисија РТРС-а „Ноћ књиге на радију РС" уз укључење „уживо" из поменутих књижара.
У манифестацији "Ноћ књиге", од 22 часа у књижарама Завода учествују сљедећи аутори:
БАЊАЛУКА: Премијерно представљање романа „Самац" - Михајло Орловић, „Дан без ноћи и ноћ без дана" - Радо Димитријевић и „Свечана пропаст вјечности" - Миленко Стојичић. Такође ће бити премијерно представљен и роман Тихомира Левајца „Брод који није пловна лађа" без присуства аутора који неодложно борави у иностранству. Свој долазак у књижару у улици Краља Петра I Карађорђевића потврдио је и министар просвјете и културе Републике Српске г. Горан Мутабџија.
ТРЕБИЊЕ: Премијерно представљање дјела младог аутора Сергеја Мандића чији је дебитантски роман „Збуњеност... или бајка о нечему посебном" изабран међу пет најбољих из Републике Српске за 2013. годину. Он у требињској књижари у Светосавској улици потписује овај роман за читаоце.
ДОБОЈ: Јованка Стојчиновић - Николић, предсједница Удружења књижевника Републике Српске, у књижари у улици Светог Саве у Добоју, премијерно промовише нову збирку поезије „Тринаести степеник" у издању Завода.
БИЈЕЉИНА: Раде Радовић, пјесник чију је збирку поезије „Пој славуја" Завод објавио 2012. године, затим друго издање прошле године, најавио је и треће издање ове збирке. Аутор потписује књигу и дружи се са читаоцима у бијељинској књижари у улици Гаврила Принципа.
ИСТОЧНО САРАЈЕВО: У књижари у згради Завода за уџбенике, између осталих гостију, своје књиге ће промовисати пјесници Горан Врачар „Када ти јаве да сам умро" и Бранислав Илић „Да сјећања не сагоре". Такође, биће промовисана и збирка најбољих дјечијих радова „Неухватљива дјечја пјесма".
|
|
Страница преузета са званичног сајта Републичког завода за статистику - www.rzs.rs.ba |