Анкета о потрошњи домаћинстава | |
Анкета о потрошњи домаћинстава
Реублички завод за статистику Републике Српске у сарадњи са Агенцијом за статистику БиХ и Федералним заводом за статистику од првог јануара 2020. године спроводиће пету по реду Анкету о потрошњи домаћинстава.
Анкета о потрошњи домаћинстава користи се као извор података за мјерење животног стандарда, сиромаштва и основних индикатора социјалне укључености. Овом анкетом прикупљају се подаци о потрошњи домаћинстава, приходима и расходима, односно подаци о основним елементима личне потрошње.
Поред тога, анкетом се прикупљају и подаци о неким важнијим показатељима животног стандарда као што су услови становања, снабдјевеност трајним потрошним добрима, начину загријавања стана, путовањима, као и основни подаци о демографским, економским и социјалним карактеристикама домаћинстава.
У анкети се примјењује метод вођења дневника и метод интервјуа на бази упитника. Подаци се прикупљају континуирано 12 мјесеци (календарска година) путем сљедећа 4 упитника:
1. Дневник набавки (HBS/1), који домаћинства користе да свакодневно, у периоду од 14 дана, уписују количине и вриједности купљених производа, као што су храна, пиће и дуван, али и осталих производа и услуга која домаћинство обично користи (трошкови за превоз, лична хигијена, књиге, новине и др).
2. Дневник о потрошњи из властите производње (HBS/1А), у који домаћинство свакодневно, у периоду од 14 дана, уписује утрошене/конзумиране количине и процијењене вриједности производа које је само произвело.
3. Завршни интервју (HBS/2), којим се прикупљају подаци о члановима домаћинства, о издацима домаћинства за становање, набавку трајних потрошних добара и непрехрамбених производа (намјештај, услуге, одјећа и обућа, здравље, транспорт и телекомуникације, слободно вријеме и рекреација, култура и образовање), као и подаци о приходима и инвестицијама домаћинства.
4. Здравство и социјална укљученост (МS-1), којим се прикупљају подаци о здравственом стању и услугама, задовољству животом, материјалној ускраћености и питања о дјеци. Овај упитник базиран је на питањима из ЕУ-SILC анкете.
У Републици Српској биће анкетирано око 3 500 домаћинстава и на терену ће бити ангажовано 26 акредитованих анкетара.
Прикупљени подаци за домаћинства су повјерљиви подаци и користиће се искључиво за статистичке и научне анализе, у складу са Законом о статистици Републике Српске („Службени гласник Републике Српске“, број 85/03), Законом о статистици БиХ ( „Службени гласник БиХ“, број 26/04) и Законом о заштити личних података („Службени гласник БиХ“, број 49/06).
|
|
Страница преузета са званичног сајта Републичког завода за статистику - www.rzs.rs.ba |